Türkçe Öğretimi

Uygulama ve Araştırma Merkezi (İHU TÖMER)

İHU TÖMER

3 Aralık 2017 tarihinde resmi olarak faaliyetlerine başlayan İbn Haldun Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (İHU TÖMER), üniversitenin “üç dil öğrenme” politikası doğrultusunda tüm öğrencilerin %35’ini oluşturan uluslararası öğrencilere Türkçe eğitimi vermektedir. Dil eğitiminin yanı sıra akademik hayata geçiş süreçleri olan dil hazırlık sınıflarında öğrencilere genel akademik yetkinlik kazandırmaya yönelik faaliyetlerde de bulunulmaktadır.

Kamu, özel sektör ve uluslararası kuruluş ve kişiler için ihtiyaç duydukları alanlarda, günlük dil ve akademik dile göre Türkçe eğitim programları ve kurslar düzenler.

İHU TÖMER 2018 yılında ise kapılarını Türkçe öğrenmek isteyen herkese açmış, tecrübeli kadrosuyla “Yabancılara Türkçe Kursları” vermeye başlamıştır.

İHU TÖMER olarak misyonumuz öğrencilere Türkçede hem günlük konuşma becerisi kazandırmak hem de Türkçeyi akademik yetkinlik seviyesinde öğretmektir.

 

İHU TÖMER’de;

Akademik takvim, Hazırlık sınıfları için Eylül ayında başlayan ve Temmuz ayında sona eren beş modülden oluşur.

Zorunlu ve seçmeli Türkçe hazırlık eğitimleri, her biri 7 hafta süren, A1, A2, A2+/B1, B1+/B2 ve B2+ olmak üzere ADP kriterlerine uyarlanmış beş ayrı düzeydedir.

B1 düzeyiyle beraber akademik okuma ve yazma eğitimi verilmeye başlanır.

Hazırlık programına kayıt olacak veya muafiyet arayan her öğrenciye Yeterlik ve Yerleştirme Sınavları uygulanır.

İHU TÖMER öğretim kadrosu hazırlık programı dışında lisans ve lisansüstü düzeyde verilen kredili/kredisiz Türkçe dersleri, diğer yabancı dil okutmanlarına verilen Türkçe dersleri, İHU Yaz Okulu Dil Programı Türkçe dersleri ve üniversite dışına açık Türkçe kurslarını da yürütür.

 

Yıldız (*) işareti olan alanlar zorunludur